Mladí hasiči - Návštěva hasičského muzea

Již dlouhou dobu jsme slibovali našim mladým hasičům účast v hasičském muzeu. Nakonec jsme po vzájemné dohodě dospěli, že vyrazíme v sobotu 3.3.2007.

Do hasičského muzea jsme dorazili přesně v 9 hodin ráno. Muzeum se nachází v Ostravě, městské části Přívoz. Veškeré informace naleznete na http://muzeum.hzsmsk.cz/
Ale zpět k naši návštěvě. Prohlídka muzea začíná v horním patře historickou tématikou hasičů. Jsou zde k vidění modely aut, historické uniformy, staré tiskoviny, různé sekyrky a další historické hasičské předměty. Největší radost zde měli hasiči ze staré funkční ruční sirény.
Pak se pokračovalo videoprojekci. Kde je k vidění videoprezentace HZS Moravskoslezského kraje a to hlavně činnost hasičů. Pak jsme prošli přehlídkou současných hasičských zásahových obleků, jako zajímavost zde byl i oblek hasiče zasaženého ohněm. K vidění byla zároveň historická i současná měřicí technika na nebezpečné látky a koncentrace plynů.
Dále jsme pokračovali do dolního patra. Zde se nachází ukázka nynější a historické techniky. Prvně jsme se vydováděli v současnem zásahovém automobilu (RZA), vozidle rychlé záchranné služby a obhlídli si techniku pro vyprošťování osob z automobilu.
Následovala obhlídka historických stříkaček, proudnic a košů. V ukázce byla technika od začátků hasičů u nás. Vyskytuji se zde různé ruční stříkačky, parní stříkačky, ale i nové motorové stříkačky různých výrobců.
Tímto tato krásna ukázka skončila. Po zpáteční cestě jsme ještě navštívili stanici v Hlučíně, obhlídli jsme jejich techniku a poté spěchali rychle domů na oběd.
Doufám, že pro děti bylo toto dopoledne zajímavé a poučné a také, že se jím líbilo. Dle ohlasu, nejspíš ano. Nám vedoucím se líbil moc. Vy ostatní, co jste s námi nebyli, si vše můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.

O. Lasák
velitel a pomocník s mládeži

Vytvořeno: 3. 3. 2007
Poslední aktualizace: 3. 3. 2007 0:00